Menu

(2016. szeptember 26.)

Kora reggel elindultunk.

Még a határ átlépése előtt megalakítottuk a csoportokat. Ehhez egy ,,komoly” matematikai feladatot kellett megoldanunk. Mindenki kapott egy számot, amit később a névsorolvasás helyetti számbavételkor is tudott használni.
Mivel 4 csoportot alakítottunk, mindenkinek el kellett osztani a saját számát néggyel, és a maradékoknak megfelelően az azonos maradékúak kerültek egy csoportba. Már csak nevet és csapatkapitányt kellett választani.
Irány Erdély!
Ballada
Vértanúk
Erdély kincsei
 
A határt átlépve első megállóhelyünk a Partium legnagyobb városa, Nagyvárad volt. Itt találkoztunk idegenvezetőnkkel, aki végig kalauzolt minket a négy napos út során.
Először a Mária Terézia idejében épített Szent László Bazilikát csodáltuk meg. Ez az ország legnagyobb barokk stílusú temploma. A gyönyörű templombelső megtekintése után megnéztük Munkácsi Mihály asztalos inas korában készült két gyóntatószékét, illetve Szent László király csatabárdjának a másolatát.
Parkjából megcsodáltuk a város legnagyobb palotáját, a Püspöki palotát, Az épület a Római katolikus Bazilika közvetlen szomszédságában helyezkedik el, 100 szobája és 282 ablaka van.
A bazilika mellett álló kanonok-sor épületegyüttesét az akkori püspök, Forgách Pál, elképzelései alapján építették, a papok számára. Tíz lakás húzódik meg pillérek tartotta boltíves folyosó mögött. A kanonok sort több fázisban, több mint 100 éven át 1753-1875 között építették. Egyedi kinézetét az 56 oszlop által fenntartott 253 m hosszú folyosó kölcsönzi.
A csoportkép elkészítése után elsétáltunk a város főterére, ahol először a Fekete Sas-palota impozáns épületében, festett ablakában gyönyörködtünk. A hajdani Fekete Sas szállót 1907-1909 között építették, a sas fogadó helyén. Az épületegyüttest három utcára nyíló kijáratát egy üvegfedelű paszázs köti össze. Ez Erdély egyik legszebb szecessziós épülete. A fekete sast ábrázoló színes ólmozott ablaküveg, amely a város szimbóluma lett, a Neumann nagyváradi műhelyében készült.
Ezt követően megtudtuk, hogy miért nevezik a tér szélén álló ortodox templomot Holdas templomnak: Az 55 méter magas harangtornyában az óraszerkezet alatt helyezkedik el egy egy méter átmérőjű fele fekete-fele arany színűre festett gömb, amelyet egy szerkezet úgy mozgat, hogy a gömb mindig a valóságos holdképet mutatja. A szerkezetet, amely még ma is működik Georg Rueppe készítette 1793-ban!
A Városháza ifj. Rimanóczy Kálmán tervei alapján 1904-ben épült neoklasszicista stílusban. A díszítést az árkádok mellett a városcímer és a négy allegorikus szobor szolgálta. A Kőrős felőli oldalon található az óratorony, amely nem csak a baglyoknak, hanem a több, mint 100 éves, még ma is működő óraszerkezetnek is otthont ad. Szomorúan hallottuk, hogy az épület két freskója egy tűzvész folytán odaveszett.
Az Astória Szálló, az egykori EMKE kávéház megőrizte rendeltetését az idők folyamán. Az akkori irodalmi kávéház adott helyet a fiatal újságírók és költők összejöveteleinek. A falán lévő emléktábla büszkén hirdeti, hogy itt alakult meg a Holnap Irodalmi Társaság, illetve azt, hogy Ady Endre itt ismerkedett meg nagy szerelmével, Lédával.
Az út túloldalán a Szigligeti Színház eklektikus stílusú épülete előtt áll Szigligeti Ede drámaíró szobra, aki Nagyvárad híres szülöttje. A színházat 1899-ben kezdték el építeni, és 1900. október 15-én nyílt meg a közönség előtt. Az a nap más szempontból is különös jelentőséggel bírt, ugyanis akkor és ott gyúltak ki az első elektromos árammal táplált égők Nagyváradon.
Később egy fotó erejéig a Holnap Irodalmi Társaság részesei lehettünk, ugyanis a sétálóutcán található az Ady Endre által alapított Holnap irodalmi társaság meghatározó alakjait ábrázoló szoborcsoport, amely Ady Endrét, Dutka Ákost, Juhász Gyulát és Emőd Tamást mutatja egy kávéházi asztal körül. Az életnagyságú bronz műalkotás üresen hagyott székére bárki leülhet. A fotózás előtt még megtudtuk, hogy hogyan történt a nevük megválasztása: Még 1908. április 1-jén történt, amikor Adyt, aki aznap érkezett vonattal, sürgették, mire ő fáradtan csak annyit mondott: „Hagyjuk most, majd holnap.” Erre egyhangú felkiáltással szavazta meg a társaság „A Holnap” elnevezést.
Délután érkeztünk a nagyszalontai Csonka toronyhoz, ahol Darvasi Zoltán, a múzeum igazgatója rendhagyó irodalomórát tartott az épület emeleteit bejárva. A földszinten Nagyszalonta történelméről, az első emeleten Arany János életéről, a másodikon Arany Petőfi barátságáról hallottunk, illetve láthattunk ereklyéket, majd a harmadikon Arany dolgozó szobájába léptünk, s legfelül az Arany János műhelybe kukkanthattunk be.
Utunk innen Arany János szülőhelyére, az Arany portára vezetett. Itt Fekete Mária elmesélte, hogy a jelenleg látható ház, csak egy másolata az egykori szülőháznak, mert az eredeti egy lakodalmi tűzvész alkalmával megsemmisült. A hely Arany gyermekkorát idézte elénk. Itt volt az egykori – Családi kör c. versből jól ismert- eperfa unokája, a gémeskút, melynek vizét hajdanán Arany János is itta. Miután a házat bejártuk, a berendezési tárgyait szemügyre vettük, Mária néni ,,aranyos” történeteit meghallgattuk, emlékkoszorút helyeztünk el a ház falán.
Kora este érkeztünk a szálláshelyünkre a Béke Királynője Gyermekotthonba, ahol a közös játék apropóján hamar összebarátkoztunk az ott lakó gyerekekkel. Játék közben meséltek nekünk életükről, az iskolájukról, a napi feladataikról. Megtudtuk, hogy amíg a kisebbeket kisbusszal viszik az iskolába, addig a nagyobbaknak igen csak időben kell elindulniuk, hogy időre odaérjenek gyalog. Arról is meséltek, hogy a tanulás mellett kiveszik részüket az otthonban a házimunkából, ahol még háziállatokat is tartanak.
Természetesen nem üres kézzel érkeztünk hozzájuk, apró ajándékokkal kedveskedtünk nekik.
Majd vacsora után feladatokat oldottunk meg, hogy rendszerezzük a nap folyamán szerzett információkat. A napközben készített jegyzeteink alapján kitöltöttük a munkafüzetünk idevonatkozó részeit, illetve lerajzoltuk a nap legemlékezetesebb pillanatait, látnivalóját.
 

 
 
20230424 fenntarthatosagi 4x
6x badge 2024 kicsi
20230928 allatvedelmi temahet logo 2023
20230302 penzhet logo
 
Go to top