2020. június 12., péntek.:
Tananyag: szabadon választott mozgásos feladatok

Sajnos idén nemcsak kisebb-nagyobb sportversenyek maradtak el, és számos bajnokság fejeződött be a vírus miatt, de az olimpiai játékokra is idén került volna sor augusztusban, Tokióban, amit a különleges helyzetre való tekintettel a jövő évre halasztottak. Ennek kapcsán ma az olimpiával kapcsolatosan hoztam neketek érdekességeket!

Magyar legek:
• Hajós Alfréd volt az első magyar olimpiai bajnok, az athéni játékokon 1896-ban 100 és 1200 méteres távon győzött úszásban. A versenyeket a dermesztően hideg tengerben rendezték, a víz mindössze 12 Celsius-fokos volt. A mai 100 méteres bajnoktól 42 méterrel maradna le egykori bajnokunk.
• Egerszegi Krisztina volt minden idők egyik legfiatalabb olimpiai bajnoka: 14 évesen nyert aranyérmet 200 méteres hátúszásban. Ő büszkélkedhet a legtöbb egyéni győzelemmel is az úszónők között: öt olimpiai aranyérem gazdája.
• Az olimpiák története során a magyar csapat 1952- ben, Helsinkiben szerepelt a legjobban: sportolóink 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzérmet hoztak haza.
• A magyar sport első női olimpiai bajnoka Elek Ilona tőrvívó lett, aki 1936-ban Berlinben állhatott a dobogó legmagasabb fokára.
• Magyarország eddig 480 érmet szerzett az olimpiai játékokon, melynek 35%-a arany volt. Ezzel a legeredményesebb olyan nemzet vagyunk, amely még nem rendezett olimpiát.

Legek a világon:
• Michael Phelps amerikai úszó büszkélkedhet a legtöbb éremmel az olimpiák történetében, szám szerint 28-cal, ebből 23 arany!!! A pekingi olimpián Phelps 8 aranyat szerzett, ami szintén csúcsteljesítmény.
• Abebe Bikila etióp maratoni futó 1960-ban, Rómában mezítláb futotta végig a több mint 40 km-es távot.
• Minden idők legidősebb versenyzője a futószarvaslövő svéd Oscar Swahn, aki eleve 49 évesen kezdte olimpiai pályafutását, 64 évesen, 1912-ben nyert csapatban a stockholmi játékokon.
• A legmagasabb sportoló a 229 centis Jao Ming NBA kosárlabdázó.

Érdekes adatok:
• A hagyomány szerint a nyitóünnepségen a görög csapat az első a felvonulók között, és a házigazdák csapata az utolsó.
• Afrikában még soha nem rendeztek olimpiát.
• London három alkalommal szervezett olimpiát: 1908-ban és 1948-ban ugyancsak a brit főváros adott otthont az ötkarikás játékoknak.
• Az olimpiai aranyérem 90 százalékban ezüstből készül.
• Az 1936-os berlini olimpia volt az első, amit élőben közvetített a televízió.
• Eddig három alkalommal maradt el olimpia, mindannyiszor háború miatt.

Olimpia egykor:
• Az ókorban a játékok mindössze 6 napig tartottak.
• Az antik Görögországban nők és rabszolgák nem vehettek részt a versenyeken.
• Az ókori olimpiákon meztelenül mérkőztek a versenyzők.