Sziasztok!

A múltkori 2 feladatot nagyon szépen megoldottátok. Mind a kettőért beírtam az érdemjegyet az e-naplóba: a Google Űrlap-on írt tesztet írásbeli röpdolgozatként, az elküldött vázlatokat pedig gyakorlati feladatként tűntettem fel a Krétában.

A mai alkalommal megismerkedünk A periódusos rendszerrel. Kérem, hogy a mostani vázlatot is másoljátok be a füzetbe, heti rendszerességgel tanuljátok az anyagot, oldjátok a munkafüzet feladatait, ugyanis ismét 1 feladat vár rátok:

Témazáró dolgozatot írunk 2021.05.10-én (hétfőn) 8:00-órától 2021.05.12-én (szerdán) 14:00-óráig ismét Google Űrlap formájában az Atomok és elemek témakörből! Figyelmesek legyetek, mert csak ebben az időszakban írhatjátok a tesztet!! Az alábbi linken tudjátok majd elérni és megírni a dolgozatot:

Mint ahogy az évben eddig is, erre a témazáró dolgozatra is 2 jegyet kaptok. Aki nem vesz részt a dolgozat megírásában, elégtelen osztályzatot kap.

Az atomok és elemek „térképe”, A periódusos rendszer (TK.72-74.old.)

1. A periódusos rendszer megalkotása: Dimitrij Mengyelejev (1869) nevéhez fűződik.

- Az atomokat/elemeket növekvő atomtömeg alapján állította sorrendbe.

- Felismerte: elemek tulajdonságai szakaszosan/periodikusan ismétlődnek.

- Hasonló tulajdonságú elemek egymás alá rendezte.

- Az elemeket atomjaik növekvő protonszáma szerint állította sorba.

- Atomok közötti eligazodást segíti!!

2. A periódusos rendszer felépítése: Nézd közben a TK/128-129.old.!!

a) Oszlopok/csoportok:

- Jelölésük: római számmal: I.- VIII.

- Összesen: 18 oszlop/csoport van, ezek közül: - 8 főcsoport, melyek jelölése: A

- 10 mellékcsoport, melyek jelölése: B

Az atomoknak a periódusos rendszerben elfoglalt helye: a rendszám, ami megegyezik a protonok számával. (már tanultuk!)

A rendszám megadja az elektronok számát is, mivel az atom semleges. (már tanultuk!)

b) Sorok/periódusok:

- Jelölésük: arab számmal: 1.-7.

- Összesen: 7 sor/periódus van.

3. Az elemek/atomok helyének meghatározása A periódusos rendszerben: Nézd közben a TK/128-129.old.!!

- Oxigénatom helye: 2. periódus, VI.A főcsoport

- Nátriumatom helye: 3. periódus, I.A főcsoport

4. Az atomok elektronszerkezete és A periódusos rendszerben elfoglalt helye között szoros összefüggés van (FONTOS!!) Nézd közben a TK/128-129.old.!!

- Klóratom: 3. periódusban van: elektronjai 3 elektronhéjat alkotnak (17Cl: 2, 8, 7).

VII.A főcsoport tagja: külső elektronhéján/vegyérték héján: 7 db elektron van.

5. Nemesgázok:

- Helyük A periódusos rendszerben: VIII.A főcsoportban vannak, tehát vegyérték héjukat 8 elektron alkotja (He atom kivételével)

- Nemesgáz név magyarázata: 8 vegyérték elektronjuk miatt az atomok stabilisak, kevésbé reakcióképesek, tehát: „nemes”-ek!

- Nemesgázszerkezet: 8 külső elektronos/vegyérték elektronos szerkezet.

6. Egy kis gyakorlás: Nézd közben a TK/128-129.old.!!

- Ca atom elektronszerkezete: 20Ca: 2, 8, 8, 2

A fenti adatokból látjuk:

a) A 4. periódusban helyezkedik el.

b) Tehát 4 db elektronhéjjal rendelkezik.

c) Az első elektronhéjon: 2 db elektron, a második elektronhéjon: 8 db elektron, a harmadik elektronhéjon: 8 db elektron, a negyedik elektronhéjon (külső elektronhéj): 2 db elektron tartózkodik.

d) II.A főcsoportban helyezkedik el.

e) Tehát 2 db külső elektronnal/vegyérték elektronnal rendelkezik.