Menu

Kedves Gyerekek és Kedves Szülők!

Ezen a héten online programokat ajánlok mindenki figyelmébe.

Az első egy ingyenes szülő klub, a címe: Online kamaszok, offline család

Ez az előadás május 27-én lesz (szerdán) délután 17 órától.

Elsősorban szülőknek szól,

Szülők szerepe a kamaszok megváltozott kapcsolattartási szokásaiban karanténon innen és azon túl.

Időpont: 2020. május 27. szerda 17:00- 19:00

A Tematikus Szülő Klubot vezeti:
Józsa Balázs - klinikai szakpszichológus, családterapeuta

Programról bővebben itt tájékozódhat:

Prevenciós programok- Projuventa


Figyelem! Az eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Regisztrálhatnak a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen vagy egy facebook üzenetben. A linket az e-mailen küldjük ki.

Ez a Tematikus Szülő Klub azokat a szülőket, családokat szólítja meg, akik szeretnének közösen gondolkozni arról, hogy a karantén miatt megváltozott helyzet milyen új kihívások elé állítja a szülőket kamaszkorú gyermekeik nevelésével kapcsolatosan, különös tekintettel arra, hogy számukra az online jelenlét és kapcsolattartás dominálóvá vált az elmúlt időben.

A kamaszkort - a gyermekkorból felnőtt korba átvezető időszakot - leginkább a változással jellemezhetjük. Számos biológiai jellemzővel egyidőben megváltozik a serdülő elképzelése önmagáról, a világról, az emberekről, és a jó kapcsolatokról is. A leválás, mint ennek a korszaknak a legfontosabb feladata, áthatja a szülőkhöz és a családhoz való kapcsolódást is. Gyermekünk már nem gyerek, még nem felnőtt...a kettő közötti úton halad. Egészséges leválásához feltétlenül szüksége van kortárskapcsolatokra, és szüleihez való "mindent" kibíró viszonyra is.

A vírus keltette karanténhelyzet komoly változásokat hozott mind a családok működésében, mind abban, ahogyan a serdülők kapcsolatot tartanak egymással. A kényszerű otthonlét természetszerűen magával hozta az online jelenlét fokozódását és a személyes kapcsolatok háttérbe szorulását. A digitális oktatást, az online ballagást, az online bandázást lehet az online leválás fogja követni? Egyáltalán lehetséges ez? Muszáj szülőként alkalmazkodni a kamaszokhoz és azok online kapcsolódási szokásaihoz??

Mi lesz a karantén megszűnése után? A kamaszok olyan nyár előtt állhatnak, ahol kimozdulni lehet, de nincsenek fesztiválok, nagyobb tömegeket megmozgató rendezvények. Vajon domináns marad az online találkozás, vagy éppen ellenkezőleg, a személyes találkozók fognak újult erővel fellobbanni, és megvalósul a digitális detox?
Míg az előbbi az digitális léthez való függőséget, utóbbi a napokig vagy akár hetekig bulizó kamaszok képét festheti a falra.
Noha nem tudjuk megjósolni mit hoz a jövő, de képesek vagyunk előremutatóan közösen gondolkodni arról, melyik út milyen buktatókat rejt a kamaszok és szüleik közötti kapcsolatban, és melyek azok a fontos sarokpontok amelyek világítótoronyként segítik a szülőket abban, hogy a lehetőségeikhez mérten legjobban tudják segíteni kamaszkorú gyermekeiket az érett felnőtté válás göröngyös útvesztőjében.

A következő szülő klub során a fenti változásokat és nehézségeket tárgyaljuk, illetve az alábbi kérdésekre keressük a válaszokat:
Hogyan változik meg a szülő szerepe serdülőkorban?
Miért olyan fontos a kamasz számára a kortárskapcsolat, és miért szorul háttérbe a szülő? Ezt hogyan árnyalja ha a szülő túl soknak találja gyermeke géphasználatát?
Hogyan változott meg a kamaszok kortárs kapcsolatkereső viselkedése a karantén alatt?
Milyen nehézségeket rejt magában az online jelenlét dominanciája?
Mit tehetnek a szülők, hogy megóvják serdülő gyermekeiket a karantént esetlegesen követő féktelen bulizás következményeitől (pl. függőségek, kriminalizálódás)?

Korábbi szülő klubjaink során azt tapasztaltuk, hogy a közös gondolkozás még több jó megoldási javaslatot hoz felszínre, és segít még jobban rálátni saját családunk működésére. Erre a közös gondolkozásra hívjuk és várjuk!

A korábban regisztrált résztvevőinknek helyet bizitosítunk, és az online zoom lehetőség által kibővítjük a jelentkezői létszámot. A regisztrációt követően kiküldünk egy linket, amin az előadás előtt 1 órával be lehet jelentkezni. Az előadónak a témával kapcsolatban előre is elhet kérdéseket feltenni a regisztrációs igényükkel együtt.

A Tematikus Szülő Klubot vezeti:
Józsa Balázs - klinikai szakpszichológus, családterapeuta

A második program két napos, a Nyitott Akadémia ingyenes programsorozata, címe: Erőforrásaink.

A Nyitott Akadémia programjainak általában fontos eleme a személyes jelenlét, a valódi találkozás lehetősége. A koronavírus-járvány ezt egy időre sajnos elvette tőlünk. Ugyanakkor látjuk, hogy ebben a nehéz helyzetben – amely mindenkit érint, de mindannyiunk számára másképpen nehéz – mekkora szükség van érvényes információkra, használható lélektani tudásra, emberi hangra és együttlétre. Ha máshol nem lehet, akkor legalább a virtuális térben.

Éppen ezért május 27-én és 28-án megrendezzük a Nyitott Akadémia történetének első online rendezvényét. E két napos programsorozat keretében nagyszerű lélektani szakemberekkel beszélgetünk arról a témáról, amellyel most mindannyiunknak dolgunk van: belső erőforrásaink mozgósításáról, a nehézségekkel való megküzdésről.

A nagy témán belül sok különböző területet és problémát érintünk majd – csupa olyasmit, amit visszajelzéseitek alapján különösen aktuálisnak érzünk, vagy a sikeres megküzdés szempontjából alapvetően fontosnak tartunk.

Mindannyiunk közös érdeke, hogy viszonylag egészséges lélekkel hagyjuk majd el karantént, ezért szeretnénk, ha ezek az értékes információk minél többekhez eljutnának, és a lehető legszélesebb körben hasznosulnának. Éppen ezért ez a programsorozat INGYENES – csapatunk, előadóink és szerzőink ajándéka Nektek.

Figyelem! Az előadásokat NEM a Facebookon fogjuk közvetíteni, hanem a Nyitott Akadémia honlapján, megtekintésükhöz pedig regisztrálni kell, itt (ahol a további információkat és a részletes programot is megtalálod):

Nyitottakadémia- Erőforrásaink

Remélem, mindenki talál az érdeklődésének megfelelő programot!

Legyen szép a hét mindenkinek!

Szeretettel: Szilvi néni (iskolapszichológus)

Go to top