Menu

Kedves Tanulók és Szülők!

Új, eddig ismeretlen helyzetbe kerültünk, az iskolában való tanulás helyett az otthon történő tanulást kezdtük el tanulni. Felnőttnek, gyereknek új és szokatlan ez a helyzet, az első egy két hétben még csak ismerkedünk vele, tapasztalásokat gyűjtünk róla.

Arról azonban nem szabad megfeledkeznünk, hogy tanulni továbbra is kell, a tanulás kereteit azonban ti és a szüleitek állítjátok fel közösen. Mit is jelent ez? Azt, hogy továbbra is igyekezzünk egy élhető, alkalmazható napirendet kialakítani. Lehetőleg azonos időpontban keljünk fel mindennap, lássuk el a gondozási feladatokat (tisztálkodás, reggeli, tanuláshoz való előkészületek), délelőtt igyekezzünk az online módon érkezett feladatainkat megoldani. Iktassunk be rövid szüneteket, szánjunk időt a pihenésre, a testmozgásra. Ennek a napirendnek a kialakításában kérjetek szüleitektől útmutatást, segítséget. A számotokra elküldött feladatokat az asztal mellett olvassátok el, értelmezzétek. Adjatok időt magatoknak ezen új helyzet megszokásához. Lehet, hogy most a szokottnál kicsit türelmetlenebb leszel, mert nem mindenki tud hirtelen alkalmazkodni egy az eddigitől eltérő, teljesen új rendszerhez. Ha valami nem világos egy-egy feladattal kapcsolatban, kérdezzétek a felnőtteket, nagyobb testvéreiteket (ha van). A tanulás ebben az új helyzetben se szoruljon háttérbe!

Hetente fogok jelentkezni ezen a felületen, azonban ti is kérdezhettek tőlem az alábbi elérhetőségeimen:

Telefonon: 0670/ 2929409 (délelőtt 10-től 12 óráig, valamint délután 14-től 17 óráig)

Viberen keresztül online konzultációra is van lehetőség, előzetes időpont egyeztetést követően.

e-mail címem: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Sok sikert kívánok nektek az otthon tanuláshoz!

Üdvözlettel: Szilvi néni

(Gáspár Szilvia iskolapszichológus)

Néhány gondolatot még szeretnék megosztani a tanulókkal és a szülőkkel egyaránt.

Gyermekek „karanténban”.</p> <p style="margin-left: ">  

Komoly problémát jelent, ha a gyerekek, fiatalok a járvány miatt hirtelen jött szabadidőt és otthonlétet úgy értékelik, hogy mostantól korlátlanul netezhetnek, játszhatnak online vagy merülhetnek el a digitális eszközök képernyőiben. Mit tehetnek ez ellen a szülők? Villányi Gergő pszichológus tanácsai:

- Legyenek átlátható és stabil keretek az online időt, videojátékokat, okoseszköz-használatot érintő kérdésekben.
 

- A szülő a kereteket önmaga is tartsa be, mutasson példát.
 

- A szülők képezzenek egységet ebben a kérdésben (is), mert az engedékenység vagy a másik által meghúzott határok félresöprése a gyereknek árt leginkább.
 

- A szabályok megszegése következményekkel jár és itt a következetesség azért is fontos, mert különben minden ide vonatkozó határ esetlegessé, viszonylagossá válik.
 

- A büntetés belátható és kiszámítható legyen és ezt tisztán, érthetően kommunikáljuk.
 

- Lehet közös digitális házirendet kialakítani, amibe a gyereknek is van beleszólása, életkorának megfelelően.
 

- Az alvásra való felkészülés és a közös családi étkezések, programok kapjanak kiemelt figyelmet.
 

- Számítsunk rá és készüljünk fel arra, hogy a könyörgés, zsarolás, alkudozás, szeretetmegvonás útján és sok egyéb módon igyekszik a gyerek az akaratát érvényesíteni majd, főként, ha az eddigiektől eltérő szabályokat, határokat hozunk hirtelen.
 

- A gyerek agressziója, dühkitörése (legyen fizikai vagy verbális) komoly következményekkel járjon, érezze tettei súlyát, de legyen lehetősége megérteni mi történt és megbánni, jóvátenni is.
 

- Fontos, hogy ne a gyerek diktáljon otthon – az ő érzelem és vágyközpontú gondolkodása alkalmatlan erre, és még az idősebb serdülők sem képesek hosszú távon, a következményeket felnőtt szinten kezelni.
 

- Ha szükséges kérjük ki az iskola és más szülők segítségét, de szakemberhez is fordulhatunk kérdéseinkkel, dilemmáinkkal, elakadásainkkal.

 

Ajánlom kedves figyelmükbe az alábbi honlapokat:

www.nyugodtgyermek.hu        

Ezen az oldalon videók, hanganyagok találhatók, javasolt a gyakorlatokat együtt végezni a szülőknek a gyerekekkel.

www.erzelmifejlesztes.hu

https://www.scolar.hu/tartsdoketkozel  ( főként kamaszoknak, hanganyag)

https://24.hu/belfold/2020/03/15/koronavirus-gyerek-pszichologia-karanten-jarvany/?fbclid=IwAR0pVQJ8VU0bvuc3Nyw8BohDtn5CqmyUtggkYhDl0BHmdbYf9rr4dVERrq8  (Hogyan beszéljünk gyermekünkkel a koronavírusról?)

 

 

 

Összegyűjtöttem számotokra néhány ingyenesen hívható lelki elsősegély szolgálat telefonszámát:

 

Ifjúsági elsősegély:      137-000  (hétköznap 17 órától 21 óráig)

Kék vonal Ifjúsági és gyermektelefon      116-111 (nonstop)

Kék vonal – gyerekek ügyében            116-000 (nonstop)

Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége       116-123 (nonstop)

 

 

 

Go to top